Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14kvP59em0Et
Ilustracja przedstawia otwarty zeszyt w linie, który leży na blacie z drewnianych desek. Zeszyt jest niezapisany, leży na nim długopis.

Warsztaty interpretacyjne. Erotyk Adama Asnyka Między nami nic nie było

Notatnik
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Adam Asnyk napisał erotyk Między nami nic nie było z myślą o swojej ukochanej – Anieli. I choć spod jego pióra wyszło wiele tego typu utworów (np. OświadczynySentymentalnejZwiędły listekPosyłam kwiaty...),  to jednak właśnie konceptualny, zmysłowy, sentymentalny, a zarazem zabawny wiersz Między nami nic nie było sprawił, że pamiętamy Adama Asnyka jako twórcę urzekającej liryki miłosnej. Jego mistrzostwo polegało także na wprowadzeniu do literatury tego typu tonu humorystycznego, pewnej ironii.

W tej części cyklu lekcji, która została poświęcona nauce metody czytania i analizowania wierszy oraz opracowywania pisemnej interpretacji, zostaną przećwiczone zdobyte dotąd umiejętności na przykładzie wiersza Między nami nic nie było Adama Asnyka.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy wiersza Asnyka Między nami nic nie było.

  • Poznasz różne konteksty utworu.

  • Zinterpretujesz wymowę wiersza.