Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R17PVi1RfC3En
Ilustracja przedstawia widok na miasto Grodno, obraz z końca szesnastego wieku. Znajduje się na nim rzeka płynąca przez centrum, na niej jest zbudowany drewniany most. W oddali znajdują się budynki mieszkalne i kościół. Drogą jadą konno rycerze z chorągwiami.

Parlamentaryzm w Rzeczpospolitej: sejmiki i sejm walny

Frans Hogenberg, Widok Grodna, obraz z końca XVI w. W roku 1673 zdecydowano, że co trzeci sejm zwyczajny będzie się odbywał w tym mieście.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Sejm Rzeczypospolitej od 1468 r. składał się z trzech stanów sejmujących: króla, senatu i izby poselskiej. Przeprowadzenie każdej ustawy wymagało ich zgody. Izbą wyższą był senat (dawna rada królewska), w skład którego po unii lubelskiej wchodziło 136 osób. Najwyższe krzesła, jak wówczas mówiono, zajmowali biskupi katoliccy na czele z prymasem.

RUnqJY4a5U0Vq1
Linia chronologiczna przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii Polski i świata. Są to kolejno: 1468 – zwołanie sejmu przez Kazimierza Jagiellończyka; 1496 – wydanie przywileju piotrkowskiego; 1505 – uchwalenie konstytucji nihil novi; 1569 – zawarcie Unii Lubelskiej, powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów; 1605 – bitwa pod Kircholmem; 1652 – powstanie zasady liberum veto na sejmie; 1655‑1660 – potop szwedzki.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz strukturę i sposób obradowania sejmu Rzeczypospolitej.

  • Wyjaśnisz, jakie były kompetencje króla.

  • Opiszesz zadania i obowiązki najważniejszych urzędników.