Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1TkOCoX0FCCZ
Zdjęcie przedstawia panoramę miasta pokrytego gęstym smogiem. Jest to Kraków. Na pierwszym planie są drzewa oraz zabytkowe zabudowania. W tle są pozostałe budynki oraz kominy, z których wydobywa się dym.

Smog i jak sobie z nim radzić

Źródło: Jar.ciurus, licencja: CC BY-SA 3.0.

Materiał jest częścią serii „Statystycznie rzecz biorąc”.

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła smog do czynników rakotwórczych. Naukowcy i lekarze przestrzegają, że znajdujące się w smogu związki chemiczne i pyły mogą powodować alergie, astmę, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową, a nawet paraliż układu krwionośnego.

Jedni się go boją i apelują o ograniczenie emisji zanieczyszczeń, inni uważają, że nie jest aż tak wielkim zagrożeniem. A co ty myślisz na temat smogu?

Twoje cele
  • Opiszesz zagrożenia, jakie dla populacji niesie zanieczyszczenie powietrza.

  • Rozstrzygniesz spór między dwoma sprzecznymi stanowiskami: jednym, dostrzegającym zagrożenie ze strony smogu, i drugim, które to zagrożenie lekceważy.

  • Zaplanujesz działania na poziomie indywidualnym i grupowym, które można będzie podjęć w celu zmniejszenia dokuczliwości smogu.