Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1G2q2aRNZVx2
Obraz przedstawia ujętego w półprofilu mężczyznę z rudą brodą, lekko garbatym nosem, krótkimi, zaczesanymi do tyłu włosami i pociągłą twarzą z jasnymi oczami. Mężczyzna ubrany jest w rozpiętą, jasnoniebieską marynarkę, pod którą ma założoną kamizelkę i koszulę. Tło obrazu jest zielonkawo-jasnoniebieskie, namalowane z wyrazistą fakturą.

Korespondencja sztuk. Vincent van Gogh: Autoportret i Adam Zagajewski: Twarz van Gogha

Vincent van Gogh, Autoportret, 1889
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Joanna Guze, badaczka biografii i twórczości Vincenta van Gogha, pisze:

Zainteresowanie, jakie okazano mu po śmierci, było równie ogromne jak obojętność towarzysząca mu za życia. Dzieło stało się przedmiotem rozległych i skrupulatnych badań; życie, ta biografia wzniosła i rozpaczliwa, malownicza i obłąkana, skandaliczna i pełna – ulubionym tematem beletrystów, którym syn holenderskiego pastora zawdzięcza w znacznej mierze swoją niebywałą popularność.

Jak się okazuje, oprócz beletrystów, zainteresowani twórczością „syna holenderskiego pastora” są także poeci. W tym materiale podejmiesz próbę analizy i interpretacji wiersza Adama Zagajewskiego Twarz van Gogha.

Twoje cele
  • Rozpoznasz znaczące elementy dzieła plastycznego.

  • Dokonasz opisu obrazu Vincenta van Gogha Autoportret.

  • Wskażesz środki poetyckiego wyrazu w wierszu Adama Zagajewskiego Twarz van Gogha i określisz ich funkcje.

  • Zinterpretujesz wiersz Adama Zagajewskiego w kontekście malarstwa Vincenta van Gogha.

  • Dokonasz analizy porównawczej dwóch dzieł: obrazu i utworu poetyckiego.