Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RxSRVk9FyQTwh
Zdjęcie przedstawia udekorowane kwiatami danie. Danie jest okrągłe, składa się z warstw. W środkowej części są warzywa, marchew i brokuły, na których ułożone są plastry surowej ryby przyozdobione kwiatami, plastrem cytryny i zielonymi listkami.

Co to jest kuchnia molekularna?

Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Co wspólnego mają ze sobą chemia, fizyka, gastronomia oraz sztuka? Czy mówi się o kuchni w laboratorium, czy raczej o laboratorium w kuchni? Czy techniki używane w laboratorium są przydatne w gastronomii? Pytania te odnoszą się do całkowitego przeciwieństwa tradycyjnego gotowania, w którym – można powiedzieć – nie ma zasad. Liczy się twórcze myślenie oraz ciekawe i kontrastowe komponowanie składników. Dania, a właściwie małe dzieła sztuki, ukazują odmienną, nietypową teksturę oraz formę, która ma być czymś nowym i zaskakującym: kawior o smaku winogron, zielony groszek w piance czy jadalna folia. Czym jest więc kuchnia molekularna?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest kuchnia molekularna.

  • Podasz przykłady metod kulinarnych i chemicznych stosowanych w kuchni molekularnej.

  • Zaprojektujesz doświadczenie, które pozwali odkryć podstawowe składniki w żywności.