R1aw1eTt7Ngit
Zdjęcie przedstawia rzeźbę leżącego lwa. W tle Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu.

Prezydent RP a władza sądownicza

Pałac Prezydencki w Warszawie
Źródło: Mateusz Włodarczyk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Zapoznaj się z fragmentem przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy z uroczystości wręczenia nominacji sędziowskich i asesorskich w Pałacu Prezydenckim 10 lipca 2019 r.

Fragment przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy

Nie ma silnego państwa bez sprawiedliwej, dobrze funkcjonującej władzy sądowniczej. (…) Jest [ona] jednym z absolutnych fundamentów każdego państwa, które jest nowoczesne, które jest prawdziwie demokratyczne i które chce dobrze funkcjonować. (…) Na to, żeby władza była sprawiedliwa, składa się także niezwykle istotny element, a mianowicie to, jak jest odbierana społecznie. Czy ludzie (…) mówią, że wymiar sprawiedliwości jest rzeczywiście w Polsce wymiarem sprawiedliwości, czy polskie sądy są sądami sprawiedliwymi. Wiele elementów się na to składa. Ale co jest ważne dla mnie? (…) Jest ten zapis w konstytucji, który mówi, że Prezydent jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej. Co to znaczy? (…) Jak napisał prof. Sarnecki (…), to, krótko mówiąc, oznacza, że Prezydent zawsze tam, gdzie się pojawia, samą swoją obecnością uosabia państwo polskie (…). Państwo będziecie wydawali orzeczenia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, a to (…) dla mnie oznacza, że ja, podpisując Państwa nominacje (…), dzielę się z Państwem tą niezwykłą odpowiedzialnością, jaką jest reprezentowanie polskiego państwa w zakresie, jakim jest wymiar sprawiedliwości (…) powierzam tę reprezentację Państwu (…), ale w jakimś sensie przyjmuję również na siebie odpowiedzialność za to, jak ten wymiar sprawiedliwości będzie wykonywany.

cytat1 Źródło: Fragment przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy, dostępny w internecie: prezydent.pl [dostęp 25.07.2019 r.].

Zastanów się, jak rozumiesz słowa Prezydenta RP, że dobrze funkcjonująca i sprawiedliwa władza sądownicza to jeden z absolutnych fundamentów każdego państwa, które jest prawdziwie demokratyczne i które chce dobrze funkcjonować. Jaka jest rola głowy państwa w tym zakresie? Dlaczego to właśnie Prezydent RP wręcza nominacje sędziowskie?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz znaczenie niezależności władzy sądowniczej.

  • Scharakteryzujesz uprawnienia Prezydenta RP względem władzy sądowniczej.

  • Przeanalizujesz pozycję ustrojową Prezydenta RP w stosunku do władzy sądowniczej.