Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIcm78rpHjpYr
Zdjęcie przedstawia kostkę Rubika. Kostka składa się z licznych kolorowych kwadratów, które przekręcając we wszystkie strony należy ułożyć wedle danego koloru. Jedna ściana kostki zamiast różnokolorowych kwadracików, ma kwadraciki wypełnione zdjęciami chmur i nieba.

Kurs logiki: lekcja 9. Podstawowe kategorie logicznej analizy wypowiedzi: teza, hipoteza, przesłanka, opinia

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Wypowiedzi, za pomocą których ktoś nas do czegoś przekonuje, składają się ze zdań. Jednak poszczególne zdania mają różną funkcję. Czasami ktoś dzieli się tylko z nami swoją opinią, kiedy indziej przedstawia argument składający się z przesłanek i tezy. Jak te elementy od siebie odróżnić? Czy zawsze wiemy, do czego jesteśmy przekonywani? Jak skutecznie wytropić to w adresowanej do nas wypowiedzi?

Twoje cele
  • Nauczysz się odróżniać opinię w rozumieniu logicznym od innych znaczeń tego określenia w języku potocznym.

  • Poznasz kolejny sekret Sokratesa – jak i w jakim celu używał ironii.

  • Poćwiczysz rozróżnianie funkcji poszczególnych stwierdzeń w wypowiedzi.

  • Zrozumiesz, jakie kroki trzeba przedsięwziąć, żeby przekształcić opinię w stwierdzenie bardziej użyteczne argumentacyjnie.