Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RmMUWqwitn66L
Fotografia przedstawia zadaszony peron kolejowy. Torowisko jest puste. Wzdłuż peronu spaceruje mężczyzna.

Elegia o niemożliwej podróży. Interpretacja wiersza Adama Zagajewskiego Jechać do Lwowa

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

W swym przejmującym poemacie Jechać do Lwowa Adam Zagajewski pokazuje, co wielka polityka potrafi zrobić z ludzkim życiem. Poeta nawiązuje do wydarzeń, które w wyniku jednej politycznej decyzji zmieniły kształt powojennej Europy, skazując na tułaczkę tysiące rodzin i doprowadzając do milionów ludzkich dramatów. To bardzo osobisty wiersz, bo oparty na rodzinnych wspomnieniach, ale zarazem wyjątkowo uniwersalny, bo dotyczący doświadczenia, które od najdawniejszych czasów wydaje się być wpisane w los człowieka. Zagajewski skłania do zmierzenia się z ważnymi pytaniami: dlaczego człowiek zawsze zmuszony był dokądś wędrować i za czymś tęsknić? Czy można powrócić do miejsc utraconych? I wreszcie: czy te miejsca w ogóle istnieją poza ludzką pamięcią?

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz nurt literatury utraconych ojczyzn.

  • Wyjaśnisz, jak wydarzenia historyczno‑polityczne wpłynęły na doświadczenia autora i jednocześnie podmiotu lirycznego wiersza Jechać do Lwowa.

  • Dokonasz interpretacji utworu Jechać do Lwowa Adama Zagajewskiego.