Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RUdUStxtNlHfM
Czarno-białe zdjęcie przedstawia gigantyczny tłum ludzie. Wielu z nich trzyma transparenty. w oddali znajduje się ogromna fabryka z wysokim kominem.

W walce o godne życie – początki ruchu robotniczego

Kennington Common w Londynie, XIX w.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Początek XIX w. to czas rewolucji przemysłowej i zmian, które ona spowodowała. Osoby dawniej zatrudnione w rolnictwie, rzemiośle bądź wykonujące pracę chałupniczą zaczęły pracować w fabrykach przy obsłudze maszyn. Postęp nie poprawił jednak ich położenia – warunki życia robotników były tak ciężkie, że zmuszeni byli oni do podjęcia radykalnych środków, by zmienić swoją sytuację. W Wielkiej Brytanii narodziły się ruchy o charakterze robotniczym. Najpierw luddyści, a potem czartyści na różne sposoby walczyli o godne wynagrodzenie i poprawę warunków pracy tysięcy robotników.

RrRuZM0EPoYCx1
Linia chronologiczna przedstaw następujące wydarzenia. 1760 rok, rozpoczęcie rewolucji przemysłowej w Anglii. Od 1811 do 1813 roku, działalność ruchu luddystów. 1812 rok, wydanie przez rząd brytyjski ustawy Frame Breaking Bill. 1824 rok, zalegalizowanie związków zawodowych w Wielkiej Brytanii. Od 1837 do 1849 roku, działalność ruchu czartystów.  1837 rok, pierwsza petycja czartystów do parlamentu brytyjskiego. 1842 rok, druga petycja czartystów do parlamentu brytyjskiego. Od 1848 do 1849 roku, Wiosna Ludów.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wymienisz najważniejsze przyczyny powstania ruchów walczących o prawa robotników.

  • Porównasz cele i sposoby działania luddystów i czartystów.

  • Wskażesz najbardziej efektywne sposoby walki o prawa robotników.

  • Ocenisz warunki pracy robotników przed okresem działalności pierwszych ruchów robotniczych i po nim.