Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1EFcvACKUO1p
Obraz przedstawia mężczyznę w zbroi, w królewskich szatach jadącego na koniu pośród innych rycerzy. Jeden z nich trzyma w ręku krzyż. W tle widoczne są polskie sztandary.

Próby zjednoczenia ziem polskich w okresie rozbicia dzielnicowego

Wyjazd Henryka II Pobożnego pod Legnicę, szkic Jana Matejki z 1866 r.
Źródło: Maciej Szczepańczyk, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

W połowie XIX w. Jan Matejko naszkicował obraz przedstawiający wyjazd Henryka II Pobożnego, księcia śląskiego, krakowskiego i wielkopolskiego pod Legnicę. Przedstawił księcia z wystraszonym wyrazem twarzy, wytrzeszczonymi oczami. Henryk II wyruszał na bitwę, w której poległ, a jego pozbawione głowy ciało, leżące wśród tysiąca innych zabitych na Legnickim Polu, rozpoznała matka po charakterystycznym szczególe – władca miał ponoć u lewej stopy sześć palców. Czyżby książę spodziewał się takiego końca? Wiedział, że bitwa zostanie przez niego przegrana, a z takim mozołem budowane przez jego ojca państwo pod rządami jego synów szybko rozpadnie się na szereg księstw? Nikt jeszcze nie wygrał z Mongołami, ich armia zaś budziła powszechne przerażenie w Europie.

Mimo jednak, że Henryk II Pobożny poległ w bitwie, a sam Śląsk w rezultacie spadł do rangi podrzędnego księstwa, to tendencji zmierzających do zjednoczenia nie udało się zatrzymać. Jak napisał anonimowy autor Żywota św. Stanisława: „[jak] błogosławione ciało kapłana i męczennika bez śladu się zrosło, tak stanie się, że przez zasługi Stanisława podzielone królestwo przywróci Bóg do poprzedniego stanu”.

R1MLFZrnLVaW71
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 1138 – rozpoczęcie rozbicia dzielnicowego. 1201 – 1238 - panowanie Henryka Pierwszego Brodatego na Śląsku. 1238 – przejęcie władzy na Śląsku przez Henryka Drugiego Pobożnego. 1241 – bitwa na Legnickim Polu, śmierć Henryka Drugiego Pobożnego. 1253 – kanonizowanie Stanisława ze Szczepanowa.  1288 – śmierć księcia krakowskiego, Leszka Czarnego. 1290 – śmierć Henryka Czwartego Probusa. 1306 – wygaśnięcie unii polsko – czeskiej. 20 stycznia 1320 – kolorowanie Władysława Łokietka na króla Polski, koniec rozbicia dzielnicowego. 1308 – stracenia przez Polskę Pomorza Gdańskiego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Rozstrzygniesz, czy w połowie XIII w. istniała realna szansa na zjednoczenie państwa polskiego.

  • Wyjaśnisz, jaką rolę w zjednoczeniu kraju odegrał pośmiertnie św. Stanisław ze Szczepanowa.

  • Rozstrzygniesz, kto chciał zjednoczenia monarchii piastowskiej, a kto był przeciw i dlaczego.