Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R16Ttjl0y2RGd
Ilustracja składa się z dwóch zdjęć. Są to portrety. Pierwsze zdjęcie przedstawia młodego mężczyznę w garniturze. Ma krótkie włosy oraz pociągłą twarz. Drugie zdjęcie przedstawia dojrzałego mężczyznę w garniturze. Ma zmarszczki na twarzy oraz zaczesane na bok, krótkie włosy.

Filozofia analityczna: recepcja i dyskusja

Ilustracja przedstawia wizerunki dwóch przedstawicieli filozofii analitycznej, Ludwiga Wittgensteina (1889–1951) i Bertranda Russella (1872–1970).
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czy filozofia analityczna nieodwołalnie zmieniła wizerunek filozofii? Czy odrzucając metafizykę, filozofia stała się nauką? A jak zmieniło się nasze wyobrażenie postaci filozofa? Nie jest już postrzegany jako oderwany od rzeczywistości wizjoner, tylko jako poważny badacz systemów logicznych i matematycznych. To wszystko wynika z racji silnie ugruntowanego wśród filozofów analitycznych przekonania, że filozofia musi opierać się na faktach, a nie na nieprecyzyjnych ogólnych pojęciach. Czy jednak można zweryfikować twierdzenie, że wszystkie istotne problemy da się ująć metodą logicznej analizy?

Twoje cele
  • Poznasz recepcję filozofii analitycznej.

  • Wskażesz główne punkty dyskusji wokół dorobku filozofów analitycznych.

  • Przeanalizujesz rolę filozofii analitycznej w rozwoju współczesnej nauki i technologii.