Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rn0K5x52cHFlG
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia aparaturę Canberra, stosowaną do identyfikacji oraz pomiarów ilościowych nuklidów gamma i alfa promieniotwórczych otrzymywanych sztucznie w cyklotronie. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Krzywa Gaussa i odchylenie standardowe".

Krzywa Gaussa i odchylenie standardowe

Czy to nie ciekawe?

Na lekcji matematyki nauczyciel kazał uczniom obliczyć sumę liczb od 1 do 40. Oczekiwał, że zajmie im to przynajmniej kilkanaście minut. Tymczasem mały Carl już po minucie mówi „Ja już obliczyłem” i podaje wynik. Nauczyciel nie dowierzał. Posumował więc liczby sam i ku swemu zdumieniu, uzyskał ten sam wynik. „Jak to możliwe, że tak szybko to policzyłeś?” zapytał. „To bardzo proste”, odpowiedział Carl. „Suma liczb 1 i 40 wynosi 41, 2 i 39 – też, 3 i 38 tak samo. Takich par jest dwadzieścia. Wystarczy pomnożyć 41 przez 20…”.

Ten mały Carl to Carl Gauss – genialny niemiecki matematyk, fizyk, astronom...

A krzywa Gaussa to prosta recepta na rozwiązanie skomplikowanych problemów.

Twoje cele

Dzięki lekturze tego tekstu:

  • poznasz postać krzywej Gaussa i jej podstawowe własności,

  • dowiesz się, jakie jest znaczenie parametrów krzywej,

  • zrozumiesz, dlaczego odchylenie standardowe jest tak powszechnie używane w opisie dokładności pomiarowych.