Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RFnDbusVPuTOf
Obraz przedstawia kobietę i mężczyznę siedzących na kamiennej ławce na tarasie. Kobieta siedzi po lewej stronie, mężczyzna po prawej - rękę opiera na kamiennym murku z tyłu siedzącej kobiety. Nachyla się w jej kierunku. Mężczyzna trzyma harfę. Kobieta ma długie, jasne włosy i długą suknię. Na ramiona ma narzuconą królewską pelerynę z kołnierzem z futra gronostaja. Po prawej stronie siedzących po schodach wchodzi brodaty, starszy mężczyzna w koronie na głowie. Patrzy na parę. W tle drzewa.

Rycerz – dylematy wierności. Dzieje Tristana i Izoldy

Edmund Blair Leighton , Tristan i Izolda, 1902 r.
Źródło: domena publiczna.
Joseph Bédier Dzieje Tristana i Izoldy

Kochankowie nie mogli żyć ani umrzeć jedno bez drugiego. W rozłączeniu nie było to życie ani śmierć, ale życie, i śmierć zarazem.

1 Źródło: Joseph Bédier , Dzieje Tristana i Izoldy , tłum. Tadeusz Żeleński (Boy), Warszawa 1996, s. 202.

Tristan i Izolda to bohaterowie legendy celtyckiej z XII wieku. W historii, będącej inspiracją dla twórców wielu epok, również współczesności, przedstawiono tragiczną miłość rycerza Tristana i księżniczki Izoldy Jasnowłosej. Uczucie, które na zawsze połączyło bohaterów, stało się symbolem nieszczęśliwej miłości.

Twoje cele
  • Wskażesz cechy charakterystyczne dla etosu rycerza.

  • Porównasz cechy Tristana z cechami innego wybranego rycerza.

  • Scharakteryzujesz sposoby prezentacji postaci Tristana i Izoldy.

  • Wyjaśnisz, na czym polegał dylemat wierności Tristana.