Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rmpq5TKsZDvSZ
Rycina przedstawia wnętrze pokoju. Przy kominku, w fotelu siedzi starsza kobieta z laską w prawej dłoni. Przy niej stoi mały chłopiec. W głębi pokoju, przy stole, siedzi mężczyzna, czyta gazetę, za jego plecami stoi tyłem do widza kobieta w długiej sukni. Przegląda się w lustrze.

Rola stereotypów w kreowaniu komizmu Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej

Franciszek Kostrzewski, Babcia i wnuczek, 1887
Źródło: domena publiczna.

Dzisiejszy czytelnik Moralności pani Dulskiej niekoniecznie będzie się śmiał z opisanych w dramacie sytuacji. Jednak na początku XX wieku utwór Gabrieli Zapolskiej jawił się jako zdecydowanie komiczny. Wpływ na to miały odwołania do stereotypów funkcjonujących wówczas w polskim społeczeństwie. Humor pomagał w odbiorze sztuki, a pod wieloma względami Moralność pani Dulskiej jest aktualna również dzisiaj.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, jaką rolę pełnią stereotypy w dramacie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

  • Wskażesz, które stereotypy zostały poddane krytyce w treści utworu. 

  • Scharakteryzujesz postaci dramatu jako reprezentantów typów ludzkich charakterystycznych dla społeczeństwa polskiego początku XX wieku.

  • Powiążesz komiczną wymowę sztuki z zawartymi w niej odwołaniami do stereotypów.