Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1VKeIKbzQ2EM
Na ilustracji jest model pręcikowo‑kulkowy. Model jest rozbudowany. W środku modelu jest ciemnofioletowa kulka. Łączy się ona z naprzemiennie z trzema czerwonymi kulkami i trzema niebieskimi kulkami. Każda niebieska kulka łączy się z sześcioczłonowym pierścieniem i zarazem jest jego częścią wraz z pięcioma atomami węgla z pierścienia. Trzy atomy węgla w każdym pierścieniu łączą się z trzema atomami wodoru oraz z atomem węgla połączonym z dwoma atomami tlenu. Jeden z atomów tlenu jest tym, który łączy się z ciemnofioletową kulka.

Wpływ związków chromu na organizmy żywe

Model kulkowy cząsteczki pikolinianu chromu(III), który jest stosowany w suplementach diety.
Źródło: Jynto, dostępny w internecie: www.wikipedia.org, domena publiczna.

Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę.

To znamienne zdanie wypowiedział niemiecki lekarz i alchemik Paracelsus setki lat temu. Ta teza ma istotne znaczenie, kiedy omawiamy wpływ różnych substancji na organizmy żywe. Czy znasz substancję, która – w zależności od budowy jonu, w jakiej występuje i ilości – może działać pozytywnie lub toksycznie na organizmy żywe? Na pewno do takich substancji należy zaliczyć chrom. Działa on w różny sposób w zależności od jonu, w którym występuje. Czy chcesz poznać wpływ jonów chromu i jego związków na organizmy żywe?

Twoje cele
  • Wymienisz i opiszesz działanie jonów chromu w organizmie człowieka.

  • Wyjaśnisz, dlaczego dlaczego jony i związki chromu wykazują działanie toksyczne względem organizmów żywych.

  • Skorelujesz konkretne działanie jonów i związków chromu z chorobą, którą mogą wywoływać.

  • Na podstawie obowiązującej normy obliczysz i ocenisz, czy np. woda pitna nadaje się do spożycia przez człowieka.