Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RqZpCR8p3JZas
Obraz przedstawia wzburzone wody Styksu. Znajduje się na nich niewielka, drewniana łódź. Łódź unosi się na wzburzonych wodach wśród fal. Próbują się do niej dostać znajdujący się w wodzie nadzy ludzie.

Kołakowski: historia idei jako terapia kultury

Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

W książce Horror metaphysicus Kołakowski wykazał niemoc rozumu wobec najważniejszych pytań. Uważał, że historia kultury zachodniej dowodzi pluralizmu ludzkich ideałów i wartości. Nie ma filozofii dla każdego i nie ma świata idealnego dla wszystkich.

Dla Kołakowskiego, jako historyka idei, nieograniczony kult rozumu jest źródłem zła. Przekonanie, że posiadło się wiedzę, jak poprawić los ludzi, niejednokrotnie wpędza ludzkość w jeszcze większe nieszczęścia. I często to właśnie filozofia dostarcza naukowej wykładni tym, którzy chcą zbawić ludzkość, niezależnie od jej woli.

Czy zgodzisz się, że filozofia może być niebezpieczna? Na czym mogłoby polegać to niebezpieczeństwo?

Twoje cele
  • Poznasz poglądy Leszka Kołakowskiego z dziedziny historii idei.

  • Przeanalizujesz wpływ idei na historię ludzkości.

  • Ustosunkujesz się do myśli Leszka Kołakowskiego o tym, co stanowi źródło zła.