Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RBTjB6G3aNYXn
Zdjęcie przedstawia ciemną powierzchnię parasola, na której znajdują się krople wody.

Cierpiąca dusza

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Współczesny człowiek żyje w świecie, który wiele obiecuje i daje wiele możliwości, jednak koszty codziennego funkcjonowania w warunkach nieustannego przebodźcowania, wygórowanych społecznych oczekiwań i emocjonalnych napięć mogą okazać się wysokie. Do tego niepewność jutra, zmiany klimatyczne i pandemia mające realny wpływ na naszą codzienność nie pomagają radzić sobie z pojawiającymi się problemami i lękiem o przyszłość. W ciągu ostatnich lat młodzież coraz częściej popada w nazywaną chorobą XXI wieku depresję (mówi się już nawet o 30 proc. cierpiących na nią nastolatków). Schorzenie to jednak nie jest nowe, było opisywane już w starożytności, a jeden ze sposobów leczenia polegający na zmianie schematów myślowych i psychoedukacji do dzisiaj pozostaje podobny.

Czy depresja może być formą buntu? Czy atmosfera epoki wywiera wpływ na ludzkie nastroje i sposoby przeżywania rzeczywistości? Jaką odpowiedź na te pytania przynosi literatura?

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym charakteryzuje się depresja.

  • Porównasz zaburzenia depresyjne z postawą dekadencką.

  • Poznasz teksty kultury będące świadectwem zaburzeń depresyjnych.

  • Poznasz niektóre mechanizmy i zjawiska socjologiczne, które mogą mieć wpływ na zaburzenia nastroju i wystąpienie stanów depresyjnych.