Współczesny człowiek żyje w świecie, który wiele obiecuje i daje wiele możliwości, jednak koszty codziennego funkcjonowania w warunkach nieustannego przebodźcowania, wygórowanych społecznych oczekiwań i emocjonalnych napięć mogą okazać się wysokie. Do tego niepewność jutra, zmiany klimatyczne i pandemia mające realny wpływ na naszą codzienność nie pomagają radzić sobie z pojawiającymi się problemami i lękiem o przyszłość. W ciągu ostatnich lat młodzież coraz częściej popada w nazywaną chorobą XXI wieku depresję (mówi się już nawet o 30 proc. cierpiących na nią nastolatków). Schorzenie to jednak nie jest nowe, było opisywane już w starożytności, a jeden ze sposobów leczenia polegający na zmianie schematów myślowych i psychoedukacji do dzisiaj pozostaje podobny.
Czy depresja może być formą buntu? Czy atmosfera epoki wywiera wpływ na ludzkie nastroje i sposoby przeżywania rzeczywistości? Jaką odpowiedź na te pytania przynosi literatura?
Dowiesz się, czym charakteryzuje się depresja.
Porównasz zaburzenia depresyjne z postawą dekadencką.
Poznasz teksty kultury będące świadectwem zaburzeń depresyjnych.
Poznasz niektóre mechanizmy i zjawiska socjologiczne, które mogą mieć wpływ na zaburzenia nastroju i wystąpienie stanów depresyjnych.