Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RUmxX349aHUMo
Zdjęcie przedstawia rozżarzoną kulę w kosmosie.

Od jakich czynników zależy wartość entropii?

Wszechświat nieustannie się rozszerza od momentu, kiedy cała jego materia osiągnęła bardzo dużą gęstość i temperaturę. Ten stan był identyfikowany z grawitacyjną osobliwością, nieskończenie gęstą i gorącą, która zapoczątkowała wyłonienie się makrokosmosu (przestrzeni, czasu, materii, energii i oddziaływań).
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Można by stwierdzić, że naturalną tendencją jest utrata porządku. Zapewne czytając to zdanie uśmiechasz się, przywołując na myśl bałagan w swoim pokoju, na ulicach lub na podwórku. I chociaż niejednokrotnie podejmujemy próby związane z uporządkowaniem, to z biegiem czasu samoistnie wszystko ulega pewnemu chaosowi. Termodynamiczną miarą tego nieuporządkowania jest entropia. Wielkość ta stanowi ważną funkcję, która jest jednym z czynników pozwalających przewidzieć, czy dany proces ma prawo zajść w określonych warunkach.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie entropii.

  • Wymienisz czynniki wpływające na wartość entropii.

  • Obliczysz zmianę entropii standardowej dla reakcji chemicznych.

  • Zaproponujesz znak zmiany entropii dla różnych procesów fizycznych i reakcji chemicznych.