RQvTQJlPiV510
Ilustracja przedstawia wycinek z gazety Monitor Dolnośląski z czternastego grudnia 1981 roku. Znajduje się tu nagłówek zarządzenie ministra spraw wewnętrznych z dnie 13 grudnia 1981 roku w sprawie ograniczenia swobody poruszania się osób w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz fragmenty zarządzenia..

Utwory stanu wojennego

Zarządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie godziny milicyjnej, domena publiczna

Co miał na myśli Stanisław Barańczak, kiedy stwierdził, że polityczność jest tautologiątautologiatautologią życia? Z największym prawdopodobieństwem chciał przyznać, że całe powszednie życie zależy od decyzji władz. Polityka wpływa na każdy skrawek życia, co najtrudniej zauważyć w spokojnych czasach. Jednak wyraźnym i jednocześnie tragicznym przykładem takiego wpływu jest okres stanu wojennego wprowadzonego w Polsce w grudniu 1981 roku. Jego skutki były tak dramatyczne, że nie można było się w jakikolwiek sposób do polityki nie odnieść. Odbywało się to poprzez codzienne wybory, rozmowy, reakcje a przede wszystkim przez sztukę, w tym literaturę. Co ciekawe, to właśnie ten dramatyczny czas okazał się niezwykle płodny dla polskich twórców, którzy w różnorodny sposób reagowali na przygnębiającą rzeczywistość.

Źródło: Stanisław Barańczak, Jestem pięknoduchem, parnasistą i estetą, [w:] tegoż, Zaufać nieufności. Osiem rozmów o sensie poezji, Kraków 1993, s. 14.

tautologia
Twoje cele
  • Dowiesz się, czym był stan wojenny i w jaki sposób wpływał na literaturę.

  • Poznasz wybrane utwory okresu stanu wojennego.

  • Zestawisz wybrane utwory okresu stanu wojennego.

  • Wyjaśnisz, w jaki sposób twórcy okresu stanu wojennego sięgali do wzorców romantycznych.