RIiI2gHYUwOaY
Ilustracja przedstawia mężczyznę i kobietę w średnim wieku zasiadających na tronach na przeciwko siebie, w otoczeniu kilku osób: dziewcząt i chłopców w różnym wieku. Mężczyzna z siwymi, dłuższymi włosami zaczesanymi do tyłu, ubrany w elegancki zestaw składający się z przedłużanej marynarki, spodni do kolan oraz płaszcza na ramionach, wszystkie trzy elementy uszyte z tego samego materiału w ten sam wzór. Pod szyją biały żabot od koszuli, przy mankietach także plisowane zakończenia rękawów koszuli. Na nogach białe, męskie pończochy, czarne buty z klamrą. Na przeciwko mężczyzny siedzi na tronie tęga kobieta z siwymi, długimi włosami, zaczesanymi gładko do tyłu o związanymi. Ubrana jest w długą, powłóczystą suknię w kolorze błękitnym z rękawami do łokci wykończonymi haftowaniem. Pod szyją także haftowany żabot. Kobieta lewą ręką trzyma dłoń kilkuletniego chłopca, który stoi po jej lewej stronie. Chłopiec ma długie włosy, zaczesane na gładko do tyłu i związane z kitkę na karku. Dłuższą bogato haftowaną marynarkę, spodnie i szable przy pasie. Po prawej stronie kobiety stoi młodzieniec w peruce z białych włosów z ufryzowanymi lokami po bokach nad uszami, a z tyłu związanymi na karku w kitkę. Ubrany jest w przedłużany płaszczyk, marynarkę do kolan oraz spodnie do kolan, białe pończochy i buty z klamrą. Między nim, a siedzącą kobietą stoi dziewczyna i młodszy chłopiec. Obok starszego mężczyzny natomiast stoją dwie dziewczyny, ubrane na podobieństwo matki w długie suknie z zaczesanymi do tyłu na gładko włosami, upiętymi z tyłu. W tle kilkoro mniejszych dzieci. Na pierwszym planie dziecko siedzące na małym foteliku oraz dwa niewielkie pieski bawiące sie na podłodze. Za pozująca rodziną widok z okna, tarasu, balkonu na miasto. Na pierwszym planie łuk triumfalny.

Austria w czasie wojen XVIII w. Wojna siedmioletnia

Rodzina Habsburgów na obrazie Martina van Meytensa z 1754 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Przełom XVII i XVIII w. przyniósł znaczne zdobycze terytorialne Habsburgom, którzy odebrali Turcji Węgry, a Hiszpanii jej posiadłości w Italii i Niderlandach. Jednak Karol VI nie miał męskiego potomka, dlatego w 1713 r. ogłosił edykt, zwany sankcją pragmatyczną, ustanawiający niepodzielność krajów habsburskich, które po śmierci cesarza miała odziedziczyć jego córka Maria Teresa. Mimo że postanowienia te zostały uznane zarówno przez stany poszczególnych krajów dziedzicznych dynastii, jak i przez najważniejsze państwa europejskie, wygaśnięcie męskiej linii Habsburgów w 1740 r. zachwiało potęgą rodu i wciągnęło Austrię w konflikty międzynarodowe.

R1Z0YlbPoGKUJ1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 1711 Objęcie tronu przez Karola szóstego Habsburga. 1713 Wydanie sankcji pragmatycznej. 1740 Śmierć Karola szóstego Habsburga i objęcie władzy przez Marię Teresę. 1742 Przejęcia Śląska przez Prusy. 1748 Podpisanie pokoju w Akwizgranie. 1756‑1763 Wojna siedmioletnia. 1772 Pierwszy rozbiór Polski.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz znaczenie wygaśnięcia męskiej linii Habsburgów dla losów Austrii.

  • Scharakteryzujesz przyczyny wojny o sukcesję austriacką oraz wojny siedmioletniej.

  • Ocenisz, w jaki sposób rywalizacja Austrii i Prus wpłynęła na późniejsze losy Rzeczypospolitej.