Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RaTDWjQJXLHXZ
Zdjęcie przedstawia czterech mężczyzn siedzących w gabinecie wzdłuż prostokątnego stołu. Dwóch z nich, siedzących pośrodku i pełniących rolę negocjatorów, przygląda się z uśmiechem na twarzy mężczyźnie siedzącemu z prawej strony. Razem z mężczyzną z lewej strony składają podpisy na rozłożonych przed nimi dokumentach. Obok podpisujących stoją dwaj inni mężczyźni w charakterze sekretarzy, którzy podają im kolejne dokumenty. Wszyscy zebrani, poza mężczyzną z lewej strony, ubrani są w białe koszule, garnitury i krawaty lub muszki. On zaś ubrany jest w mundur wojskowy.

Relacje polsko‑sowieckie. Podpisanie układu Sikorski–Majski

Podpisanie układu Sikorski‑Majski
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Atak Trzeciej Rzeszy na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 r. był punktem zwrotnym nie tylko dla państw alianckich, ale także dla polskich władz na uchodźstwie. Z chwilą przystąpienia Józefa Stalina do koalicji antyhitlerowskiej rząd polski znalazł się w niełatwej sytuacji. Z jednej strony formalnie Polska nie była z ZSRS w stanie wojny (i to było ułatwieniem w nawiązaniu stosunków), z drugiej jednak – sowiecka agresja na Rzeczpospolitą we wrześniu 1939 r. była faktem bezspornym. Teraz dotychczasowy wróg miał stać się sojusznikiem – i to bez żadnych umów czy rekompensat.

R1R36vaPBIb3e1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. 23 sierpnia 1939 roku: pakt Ribbentrop‑Mołotow. 1 września 1939 roku: agresja Niemiec na Polskę, rozpoczęcie II wojny światowej. 17 września 1939 roku: wkroczenie Armii Czerwonej do Polski. Okres od marca do maja 1940 roku: zbrodnia katyńska. 22 czerwca 1941 roku: agresja Niemiec na ZSRS. 31 lipca 1941 roku: pakt Sikorski‑Majski. 1943 rok: ujawnienie zbrodni w Katyniu. Z 8 na 9 maja 1945 roku: zakończenie II wojny światowej.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wytłumaczysz, jak kształtowały się relacje polsko‑radzieckie.

  • Przedstawisz, jakie okoliczności towarzyszyły powstawaniu armii Andersa.

  • Ocenisz, czy podpisanie układu Sikorski‑Majski w takim kształcie było korzystne dla Polski.