Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14SDDKXL4jtW
Zdjęcie przedstawia rzeźbę, na której widoczni są czterej mężczyźni. Stoją w jednym rzędzie. Widoczne są ich prawe profile. Wszyscy mają bujne brody i wąsy. Jeden z nich, trzecie w kolejności, nie ma włosów na głowie. Wszyscy czworo mają poważne miny i patrzą w dal przed siebie. Rzeźba wykonana jest z kamienia o kolorze ciemnopomarańczowym.

Anaksymenes w oczach komentatorów – określanie problematyki, poglądu, postawy filozofa

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Na ogół zgadzamy się, że prezentacja poglądów czy też postaw każdego filozofa jest jednocześnie ich interpretacją. Szczególne znaczenie ma to wówczas, gdy dotyczy tych, którzy tworzyli dawno temu, a co więcej, nie pozostawili po sobie żadnych bezpośrednich śladów własnej twórczości. W takim przypadku jesteśmy skazani na żmudne odczytywanie ich poglądów z przekazów i komentarzy innych filozofów, historyków i doksografów, których dzieła przetrwały. Odczytywanie to jest jednak pracą mozolną, co wynika z konieczności uwzględniania szeregu kontekstów natury historycznej, biograficznej czy językowej. Wielość interpretacji naturalnie towarzyszy każdemu spotkaniu z filozofią, ale szczególnie wyrazista bywa właśnie w sytuacjach, gdy nasze spotkanie z danym twórcą jest zapośredniczone przez przekaz lub/i komentarz autorstwa innego.

Anaksymenes to filozof, który nie zostawił po sobie żadnego dzieła. Jedyne, które ponoć napisał, O naturze, zaginęło. Odczytujemy więc jego filozofię poprzez komentatorów oraz w perspektywie filozofów, którzy wcześniej podjęli pewne problemy i których poglądy Anaksymenes musiał w jakiejś mierze uwzględnić.

Twoje cele
  • Określisz problem zawarty w komentarzach i relacjach poglądów Anaksymenesa.

  • Przećwiczysz na przykładach umiejętność interpretacji tekstów filozoficznych.

  • Zreferujesz dorobek postaci komentatorów filozofii starożytnej.