Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1OwQZRCr6YlK
Zdjęcie przedstawia łukowate wejście wykonane z kamieni. Po lewej prawej stronie murki również z kamieni. Nad łukowatym wejściem wnosi się teren porośnięty trawą.

Czy twardość wody nam przeszkadza?

Zdjęcie obrazuje część starożytnego akweduktu Eifel w Niemczech. Po ok. 180 latach użytkowania, odkryto na nim złoża minerałów sięgające 20 cm.
Źródło: Willy <Horsch/span>, licencja: CC BY-SA 4.0.

To mydło się nie pieni! Często korzystamy z publicznych toalet, czy to w szkole, czy to na mieście w restauracji lub barze, gdzie zdarza się, że do umycia rąk należy użyć więcej mydła niż zwykle. Z kolei czasami kupujemy szampon, który pieni się tak bardzo, że aż trudno go zmyć. Właściwość wody, polegająca na zużywaniu pewnych ilości mydła bez wytworzenia piany, określana jest jako twardość wody. Czy wiesz, co oznacza twarda woda? Czy wymienisz, jakie substancje mają na to wpływ?

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie twardej wody i dokonasz jej podziału ze względu na zawartość soli mineralnych.

  • Przeanalizujesz proces powstawania kamienia kotłowego.

  • Zapiszesz i uzgodnisz równania reakcji, które pozwolą na odwrócenie efektów wywołanych twardą wodą.

  • Wymienisz skutki wpływu twardej wody na przemysł, sprzęt użytku domowego oraz gotowanie.