Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Ro0B8lRtGEfu8
Ilustracja przedstawia zbliżenie twarzy starszego mężczyzny. Postać ukazuje lewy półprofil. Jest to otyły mężczyzna z okrągłą twarzą. Ma wysokie czoło, krótkie włosy, przerzedzone brwi i oczy lekko przysłonięte grubymi powiekami. Postać patrzy na nas. Nos mężczyzny jest duży i szeroki. Ma gęsty zarost na twarzy. Uśmiecha się, ukazując zęby. W prawej dłoni trzyma otwarty kufel piwa.

Sfinks z łbem wieprza. Portret pana Zagłoby

Źródło: domena publiczna.

Zagłoba pojawia się we wszystkich częściach Sienkiewiczowskiej Trylogii. Pisarz nie zakładał początkowo, że postać ta odegra tak zasadniczą rolę w ukształtowaniu powieściowego świata. Wyjaśniał:

Henryk Sienkiewicz O swojej własnej twórczości

Zagłobę wprowadziłem do Ogniem i mieczem, aby całość obrazu nie była zbyt posępna, tymczasem wyrósł mi on na jedną z głównych postaci i przewędrował przez trzynaście tomów.

C1 Źródło: Henryk Sienkiewicz, O swojej własnej twórczości, „Świat” 1913, nr 23, s. 11.

Ten gruby szlachcic z bielmem na jednym oku i dziurą wielkości talara na czole, opowiadający nieprawdopodobne facecje stał się jednym z najpopularniejszych bohaterów literatury polskiej. Poświęcono mu kilkadziesiąt rozpraw naukowych.

Twoje cele
  • Dowiesz się, jaką rolę odgrywa w cyklu powieściowym Henryka Sienkiewicza postać Jana Onufrego Zagłoby.

  • Scharakteryzujesz Zagłobę, analizując wybrane fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza.

  • Przeanalizujesz wybrane fragmenty Trylogii Sienkiewicza, w których pojawia się postać Zagłoby, zwracając szczególną uwagę na sarmackie inklinacje bohatera.

  • Zwrócisz uwagę na charakterystyczne cechy języka Zagłoby, analizując fragmenty jego wypowiedzi.