Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1KwhQkmDmu9z
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Co to jest bryła sztywna?".

Co to jest bryła sztywna?

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/prz%C4%99dzenia-%C5%BCyroskop-gm533363021-56269848 [dostęp 6.10.2019].

Czy to nie ciekawe?

Ucząc się zasad kinematyki i dynamiki, zazwyczaj zaczynamy od opisywania „kulek”, klocków, małych, prostych ciał. Analizując kopnięcie piłki, bierzemy pod uwagę tylko jej przemieszczenie (rzut ukośny), pomijając fakt, że w piłka locie się obraca… W jaki sposób opisać ruch ciała, które ewidentnie nie jest punktowe?

R453cQQsMgKJH
Rys. a. Samolot wykonujący akrobacje powietrzne – złożenie ruchu postępowego i obrotowego bryły sztywnej
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/pokaz-lotniczy-samolot-tuvalu-1123336/ [dostęp 26.03.2022], domena publiczna.
Twoje cele

Dzięki temu e‑materiałowi:

  • dowiesz się, co oznacza pojęcie bryły sztywnej,

  • zrozumiesz, jakie warunki muszą być spełnione, aby móc uznać obiekt za bryłę sztywną,

  • zrozumiesz, jakie korzyści płyną z posługiwania się pojęciem bryły sztywnej w mechanice,

  • wskażesz przykładowe obiekty, które można uznać za bryłę sztywną.