Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R13wEr4JcEY2I
Ilustracja przedstawia czterech mężczyzn. Są oni półnadzy, umięśnieni i mają wieńce laurowe na głowach. Dwóch trzyma w rękach dzbany, jeden trzyma kij, a kolejny trzyma wiadro, do którego wymiotuje zwierzę.

Słownik filozoficzny: sofistyka

Źródło: Phintias, Grecka waza: czterech mężczyzn, Wellcome Collection, licencja: CC BY 4.0.

Jak rodząca się demokracja wpłynęła na myśl filozoficzną starożytnej Grecji? Czy filozofia, stając się nauką praktyczną, zeszła z piedestału czy też wyniosła na piedestał wartości humanistyczne? Czy filozof, podejmując się roli nauczyciela, zrezygnował z pozycji mędrca? A może zmieniło się kryterium wartości wiedzy?

Wzrost znaczenia ludu w Grecji w V w. p.n.e. wiązał się z poszukiwaniem nowego rodzaju edukacji, dostępnej nie tylko dla arystokratycznych elit. Zaczęto poszukiwać także nowej filozofii, która mogłaby powiedzieć coś o życiu i o człowieku. Jednymi z najważniejszych orędowników tych poszukiwań stali się sofiści.

Twoje cele
  • Poznasz historyczne tło i przyczyny powstania sofistyki.

  • Wymienisz główne tezy sofistyki.

  • Przeanalizujesz związek sofistyki z doktryną liberalizmu.