Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rpcxfu85DIegB
Zdjęcie przedstawia biały blat, na którym stoją cztery flakoniki z przezroczystym płynem, trzy mniejsze ampułki, pośrodku leży jedna duża strzykawka, a wokół leżą porozrzucane różnej wielkości i odmiennego koloru tabletki.

Czy sole stosuje się w medycynie?

Sole pomagają nam wrócić do zdrowia częściej, niż nam się wydaje.
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Ostatnia lekcja wychowania fizycznego była naprawdę wyczerpująca. Zakończyła się raną na Twoim kolanie. Rodzice, po wezwaniu do szkoły, zawieźli Cię do lekarza. W gabinecie wymieniasz wszystkie swoje dolegliwości. Lekarz uważnie Cię bada i przepisuje potrzebne leki. Czytając w domu ulotki, rozpoznajesz nazwy różnych soli: chlorek wapnia, azotan(V) srebra, węglan magnezu i chlorek sodu. Podchodzisz do kuchennej solniczki. Kolano boli. Nieufnie przyglądasz się soli. Wczoraj była białym proszkiem, który w kontakcie z raną mógłby podwoić ból, dziś jest lekiem. Jakie inne sole mają podobne zastosowanie?

Twoje cele
  • Dokonasz zestawienia nazw soli z ich zastosowaniem w medycynie.

  • Wymienisz przyczyny stosowania oraz opiszesz działanie lecznice soli.

  • Zaprojektujesz ulotkę informacyjną „Sole w medycynie”.

  • Rozwiążesz problem: „Czy należy stosować daną sól, biorąc pod uwagę jej wszystkie właściwości?”