Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RLvFwpBhkhfLH
Obraz przedstawia scenę biblijną. Przedstawia unoszącego się na niebie w otoczeniu pięciu małych aniołków, Boga Ojca. Bóg podnosi rękę w geście napomnienia. Nieopodal stoi Adam z lekko pochyloną głową w stronę Boga Ojca i z wyrazem twarzy przedstawiającym skruchę. W tle zielone drzewa i bezchmurne niebo.

Dialog biblijny

Domenichino [czyt. domenikino], Napomnienie Adama i Ewy, 1626
Źródło: Domenichino, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0.

Jednym ze sposobów przybliżania Boga ludziom jest antropomorfizowanie. W Księdze Rodzaju Stwórca przechadza się po ogrodzie Eden. Jednak najczęściej twórcy biblijni wspominają o tym, że Bóg mówi. W Piśmie Świętym wielokrotnie Bóg coś mówi, z kimś rozmawia, kogoś nawołuje. W ten sposób dialog staje się jedną z podstawowych form kontaktów Boga z ludźmi. Używanie pojęcia „dialog” w odniesieniu do Starego lub Nowego Testamentu jest zasadne nawet wówczas, gdy tekst nie zawiera zapisu rozmowy Boga z ludźmi – teologowie całą Biblię nazywają takim właśnie dialogiem.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz postawy uczestników wybranych dialogów biblijnych wobec ich rozmówców.

  • Opiszesz sposoby zastosowane przez Abrahama, aby uzyskać przychylność Boga.

  • Wykażesz obecność w wybranym fragmencie Biblii motywu wadzenia się z Bogiem.

  • Wyjaśnisz, na czym polega specyfika dialogu biblijnego.