Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1V12az9V1CAV
Zdjęcie przedstawiające żółtawy roztwór wody królewskiej znajdujący się w kolbie stożkowej, w której umieszczono monetę.

Klasyfikacja kwasów ze względu na ich moc

Woda królewska, mieszanina kwasu chlorowodorowego i kwasu azotowego(<math aria‑label="pięć">V) w stosunku <math aria‑label="jeden do trzech">3:1, jest wykorzystywana do czyszczenia szkła i sprzętu laboratoryjnego. Posiada także zdolność do roztwarzania metali szlachetnych, takich jak srebro oraz złoto.
Źródło: Andres Punning, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Czy wiesz, że kwasy diametralnie różnią się między sobą mocą? Z jednej strony mamy do czynienia z kwasami bardzo mocnymi, które roztwarzają metale szlachetne, a z drugiej strony z takimi, które stosujemy w życiu codziennym, np.: w kuchni używamy 10% roztworu kwasu octowego. W takim razie, które kwasy zalicza się do grupy mocnych, a które do słabych?

Twoje cele
  • Zaklasyfikujesz kwasy ze względu na moc.

  • Sformułujesz zasady dotyczące klasyfikacji kwasów ze względu na moc.

  • Porównasz moc kwasów na podstawie wartości stałych dysocjacji.