Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RgdKIfzmmSVWY
Zdjęcie przedstawia dwie szmaciane lalki - babcię i dziadka. Siedzą obok siebie. Oboje noszą okulary. Lalka babcia ubrana jest w długą sukienkę, dziadek w koszulę, bezrękawnik i spodnie. Babcia robi na drutach. Dziadek trzyma w dłoniach kawałek zapisanej kartki.

Czynniki kształtujące strukturę wieku ludności

Źródło: Wolfgang Eckert, dostępny w internecie: www.pixabay.com, Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license.

W Unii Europejskiej coraz głośniej mówi się o strategii „srebrnej gospodarki”. Jest ona związana z faktem występowania coraz starszego społeczeństwa w krajach Europy. Obejmuje propagowanie uczenia się przez całe życie, wzrost aktywności zawodowej starszych ludzi, wykorzystanie ich potencjału intelektualnego i doświadczenia oraz pogłębianie solidarności międzypokoleniowej. Popiera również działania przemysłu i usług mające na celu uwzględnienie potrzeb starszej ludności. Społeczeństwo europejskie szybko zmienia swoją strukturę – zwiększa się liczba osób w wieku starszym, a zmniejsza się liczebność ludzi młodych. Natomiast w Afryce żyje dużo młodych ludzi. Od czego to zależy? Co nam kształtuje strukturę wieku różnych społeczeństw?

Twoje cele
  • Poznasz czynniki, które kształtują strukturę wieku ludności.

  • Odczytasz informacje dotyczące wieku społeczeństwa z piramidy wieku.

  • Porównasz społeczeństwo młode i stare.

  • Wyjaśnisz na czym polega proces starzenia się ludności (społeczeństw).

  • Przeanalizujesz strukturę wieku ludności w wybranych państwach.