Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1OakoZp3VCDU
Obraz przedstawia wnętrze dużej, prostokątnej sali. Znajdują się tu liczni mężczyźni w kontuszach. Stoją na parterze, siedzą w ławach na balkonach. Na końcu sali, na tronie, siedzi król.

Człowiek - obywatel (Niemcewicz)

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja , 1806, Kazimierz Wojniakowski
Źródło: domena publiczna.
Julian Ursyn Niemcewicz Podróże po Ameryce 1797–1807

Każdego obywatela pierwszą jest powinnością być pożytecznym społeczeństwu, w którym się urodził. Póki trwała Polska, starałem się powinności tej zadośćuczynić, gdy rozszarpaną została, i ja stałem się wygnańcem. Lecz dziś, gdy tak silnie zajaśniały nadzieje, gdy, ciągnąć z szczęśliwymi i zwycięskimi chorągwiami Francji, powstały z popiołów i łączyły się orły polskie, gdy ziomkowie, znani z cnót i obywatelstwa swego, prace i majątki swe tym świetnym poświęcali nadziejom, zostawać odległym, obojętnym, gnuśnym, choć już w wieku podeszłym, jeżeli nie występkiem, szpetną byłoby zakałą.

C1 Źródło: Julian Ursyn Niemcewicz, Podróże po Ameryce 1797–1807, Wrocław–Warszawa 1959, s. 383–384.

Jakie były losy Juliana Ursyna Niemcewicza? Który kraj uważał za swoją ojczyznę? Biografia tego twórcy jest przebogata i warto ją poznać.

Twoje cele
  • Poznasz fakty biograficzne z życia Juliana Ursyna Niemcewicza.

  • Zanalizujesz wybrane fragmenty Fragmentu Biblii Targowickiej — Ksiąg Szczęsnowych.

  • Omówisz postać Szczęsnego Potockiego.

  • Wyjaśnia, co jest tematem Fragmentu Biblii Targowickiej — Ksiąg Szczęsnowych.