Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ch5CobztTll
Obraz przedstawia wnętrze pokoju. Po lewej stronie ukazane jest skrzydło otwartego okna. W fotelu siedzi dojrzały mężczyzna. Ma jasne włosy i owalną twarz. Pochyla się, czytając gazetę. Jest ubrany w koszulę i kamizelkę. Na jego szyi znajduje się krawat. Obok niego stoi okrągły stolik z niewielką serwetką leżącą na blacie. Po prawej stronie stoi młoda kobieta. Lewy łokieć opiera o pianino. Jednym palcem prawej ręki naciska klawisz instrumentu. Pochyla głowę. Ma długie, ciemne włosy zawinięte na karku. Jest ubrana w czerwoną sukienkę bez rękawów. W głębi ukazane są obrazy wiszące na ścianie i drewniane drzwi.

Filozofia XX wieku i jej miejsce w kulturze

Edward Hopper, Pokój w Nowym Jorku, 1932
Źródło: domena publiczna.

Filozofia XX wieku rozpoczęła swe dzieje od zwrotu przeciw pozytywizmowi – rozumieniu filozofii jedynie jako narzędzia ściśle naukowego, empirycznego i praktycznego – i skierowała swe rozważania w obszar zainteresowań humanistycznych, dotyczących człowieka, kultury, społeczeństwa. Stąd w dużej mierze filozofia minionego stulecia koncentrowała się na pytaniach o człowieka, o to, kim jest, jakie warunki określają jego istnienie. Dlatego także jednym z najważniejszych kierunków XX‑wiecznej filozofii był egzystencjalizm, a popularność zyskały kierunki dążące do zrozumienia istoty sztuki czy głębokich znaczeń tekstu kultury: hermeneutyka, fenomenologia czy filozofia dialogu.

Twoje cele
  • Omówisz wpływ myśli Friedricha Nietzschego na filozofię XX wieku.

  • Scharakteryzujesz wybrane kierunki filozofii XX wieku koncentrujące się na człowieku i jego życiu.

  • Wyjaśnisz wybrane poglądy filozofów XX wieku na temat człowieka.