Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rrccm7jpCFDxx
Na czarno – białej fotografii znajdują się czterej mężczyźni siedzący w półkolu. Są to członkowie tzw. Wielkiej Czwórki na paryskiej konferencji pokojowej: David Lloyd George – premier Wielkiej Brytanii, Thomas Woodrow Wilson – prezydent Stanów Zjednoczonych, Georges Clemenceau – premier Francji i Vittorio Emanuele Orlando – premier Włoch. Pierwszy mężczyzna z lewej strony siedzi w fotelu. Ma poważną twarz z ciemnymi wąsami oraz siwe, stojące włosy. Ubrany jest w czarny garnitur oraz białą koszulę z czarnym krawatem. Zakłada nogę na nogę, a jego ręce splecione są na brzuchu. Drugi mężczyzna od lewej ma krótkie, szpakowate włosy zaczesane do tyłu, ubrany jest w ciemny garnitur, białą koszulę z czarną muchą. Siedzi w fotelu, jego ręce spoczywają na ich oparciu. Mężczyzna siedzący jako pierwszy po prawej jest wyprostowany, nie opiera się o oparcie fotela. Ma zaczesane na bok siwe włosy, ciemną marynarkę i białą koszulę z czarnym krawatem oraz jaśniejsze spodnie i ciemne buty. Mężczyzna drugi od prawej jest łysy, posiada siwe włosy z boku głowy i siwe, bujne wąsy. Ubrany jest w ciemny garnitur i białą koszulę z czarną muchą. Mężczyźni siedzą w salonie, za nimi widoczne są ciężkie, antyczne meble wypełnione książkami oraz różnej wielkości obrazy w masywnych ramach.

Kwadratura koła. Konferencja pokojowa w Paryżu

Tak zwana Wielka Czwórka na paryskiej konferencji pokojowej.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Wojna się skończyła. Niemcy i inne państwa centralne zostały pokonane. Ale Europa, która wyłoniła się po czterech latach ciężkich walk, tonęła w chaosie. Upadły wielkie imperia, a na ich gruzach powstały państwa narodowe. Trzeba było zatem na nowo uporządkować kwestię przebiegu granic w Europie. Ostatni raz podjęto się takiego zadania na kongresie wiedeńskim w 1815 r.

Tym razem w siedzibie francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Quai d’Orsay, dokładnie w kolejną rocznicę podpisania pokoju kończącego wojnę prusko‑francuską – 18 stycznia 1919 r. – rozpoczęła obrady konferencja pokojowa.

RTJFaY7jBmWSV1
Na osi czasu wyszczególniono następujące wydarzenia: 8 stycznia 1918 – przedstawienie 14 punktów Wilsona, 11 listopada 1918 – odzyskanie niepodległości przez Polskę. Oba te wydarzenia miały miejsce podczas trwającej od 28 lipca 1914 r. do 11 listopada 1918 roku I wojny światowej. Kolejno na osi zaznaczone są punkty: 10 września 1919 – podpisanie pokoju z Austrią, 1920 – Utworzenie Ligi Nardów, 4 czerwca 1920 – podpisanie pokoju z Węgrami w Trianon oraz 10 sierpnia 1920 – podpisanie pokoju z Turcją w Sevres. Te cztery wydarzenia miały miejsce w podczas trwającej od 18 stycznia 1919 do 21 stycznia 1920 r. Konferencji pokojowej w Paryżu , natomiast trzy ostatnie podczas trwającej od 1917 do 1921 roku wojny domowej w Rosji.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Rozstrzygniesz, czy po I wojnie światowej dało się ustalić warunki pokoju, który satysfakcjonowałby wszystkie strony.

  • Opiszesz, jak wyglądało negocjowanie traktatów pokojowych i co wpłynęło na ich ostateczny kształt.

  • Podyskutujesz o tym, czy w stosunkach międzynarodowych ważniejsze jest dążenie do sprawiedliwości czy do stabilizacji.

  • Ocenisz, czy słusznie wybrano Salę Lustrzaną pałacu wersalskiego na miejsce podpisania traktatu pokojowego z Niemcami.