Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RnYTJHnZ7mb8K
Zdjęcie przedstawia dojrzałego mężczyznę, który siedzi przy biurku i czyta gazetę. Siedzi tyłem do widza. W pomieszczeniu znajdują się szafy oraz wiatrak.

Główni przedstawiciele fenomenologii

Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Cofnąć się do rzeczy samych – w ten sposób twórca fenomenologii, Edmund Husserl, sformułował jej główne zadanie. Czym jednak są rzeczy? Te, do których mamy dostęp w poznaniu zjawiają się naszej świadomości. Zaś wszystko, co się zjawia, uzyskuje sens dzięki aktom świadomości. „Powrót do rzeczy” byłby więc odwrotem od empirycznego badania rzeczywistości i zwrotem ku samej świadomości, opisem sensu, jaki nadaje ona przedmiotom. W tej lekcji dokonamy przeglądu najważniejszych postaci fenomenologii, by zobaczyć, w jaki sposób realizowali oni jej główne założenia.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polega metoda fenomenologiczna według Edmunda Husserla.

  • Przedstawisz główne idee fenomenologii świadomości Husserla.

  • Scharakteryzujesz główne idee fenomenologii wartości Maksa Schelera.

  • Przedstawisz główne założenia filozofii Romana Ingardena.

  • Omówisz sylwetki innych przedstawicieli fenomenologii.