Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RUE4iXPYtGWYP
Ilustracja przedstawia chromosomy unoszące się w nieokreślonej przestrzeni. Mają one kształt litery x.

Obliczanie prawdopodobieństwa dziedziczenia cech sprzężonych

Geny sprzężone ze sobą to takie, które leżą na jednym chromosomie i dziedziczą się wspólnie. Oznacza to, że w czasie mejozy oba geny trafią do tej samej gamety.
Źródło: NIH Image Gallery, Flickr, licencja: CC BY-NC 2.0.

Obserwacje fenotypów różnych organizmów pozwoliły zauważyć, że niektóre cechy dziedziczą się niezależnie od siebie, podczas gdy inne częściej występują u potomstwa wspólnie, powielając wzór cech jednego z rodziców. W pierwszej połowie XX wieku amerykański genetyk Thomas Morgan wykazał, że sformułowane wcześniej przez Grzegorza Mendla prawo niezależnego dziedziczenia cech jest prawdziwe tylko dla tych genów, które leżą na różnych chromosomach. Geny położone na tym samym chromosomie, tzw. geny sprzężone, dziedziczą się więc niezgodnie z prawami Mendla. W tym materiale dowiesz się jak obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia cechy sprzężonej u potomstwa.

Twoje cele
  • Opiszesz sposób rozchodzenia się genów sprzężonych do gamet.

  • Wyjaśnisz różnice w dziedziczeniu się cech sprzężonych i niesprzężonych.

  • Obliczysz prawdopodobieństwo występowania cech sprzężonych u potomstwa.