Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CoTTI2gft4g
Zdjęcie przedstawia sześć drewnianych klocków z daszkami - przedstawiają domy. Trzy z nich po lewej stronie mają zielone dachy i są mniejsze od domów z czerwonymi dachami znajdującymi się po prawej stronie zdjęcia. Przed domami są trzy monety - od lewej strony 1 cent, 10 centów, 2 euro.

Problem zadłużenia krajów i obywateli

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/pieni%C4%85dze-euro-monety-banknot-167735/, domena publiczna.

Na początku 2020 roku dług światowy wyniósł 258 bilionów USD, co jest równe 331% globalnego PKB. Te liczby mówią same za siebie. Współcześnie zadłużamy się na kwotę ponad trzykrotnie większą niż wycena wszystkiego, co wyprodukujemy. Najbardziej zadłużają się firmy (54% ogółu długu), ale rządy i obywatele nie są wcale daleko w tyle (odpowiednio 27% i 19%). Państwa silnie zadłużone borykają się z wieloma problemami. Koszty obsługi należności pomniejszają wydatki publiczne. Traci na tym społeczeństwo i gospodarka. Kryzys zadłużenia dotyka kraje słabo i wysoko rozwinięte.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz następujące pojęcia: deficyt budżetowy, dług zagraniczny, dług gospodarstw domowych, bankructwo państwo, spirala zadłużenia itp.

  • Sformułujesz wnioski o stanie finansów publicznych krajów na podstawie miar i wskaźników zadłużenia oraz o finansach obywateli tych państw.

  • Wymieniasz przyczyny zadłużenia/bankructwa krajów wysoko i słabo rozwiniętych.

  • Określasz skutki zadłużenia/bankructwa krajów wysoko i słabo rozwiniętych oraz obywateli tych państw.