Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1JSUTslN75Vb
Ilustracja przedstawia trzy srebrne kule na sznurkach, które wiszą obok siebie. Po bokach znajdują się kule, które są niewyraźne. W tle jest wielobarwna plama.

Filozofia przyrody – Isaak Newton

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Isaac Newton żył w filozoficznie bogatym i burzliwym czasie, w którym nastąpił koniec arystotelesowskiej dominacji w Europie, powstał i został zakwestionowany kartezjanizm, pojawiła się „filozofia eksperymentalna” (zwana później empiryzmem) oraz nastąpił rozwój licznych eksperymentalnych i matematycznych metod badania przyrody. Wkład Newtona w matematykę — łącznie z odkryciem rachunku różniczkowego w tym samym czasie, co jego przyszły wróg Leibniz — oraz w to, co obecnie nazywa się fizyką, w tym zarówno jej aspekty eksperymentalne, jak i teoretyczne, na zawsze zdominowały dyskusje na temat trwałego wpływu Newtona na filozofię i naukę.

Twoje cele
  • Zapoznasz się ze stanowiskiem Newtona dotyczącym przestrzeni i czasu.

  • Dowiesz się, w jaki sposób Newton wpłynął na rozwój filozofii przyrody.

  • Przeanalizujesz podstawy krytyki Kartezjusza prowadzonej przez Newtona.