Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RbMaHf3hhUyGW
Schemat budowy ogniwa. W dwóch szklanych naczyniach ustawionych obok siebie znajduje się roztwór. W naczyniu po lewej stronie w roztworze zanurzona jest elektroda ujemna – anoda (minus) wykonana z cynku, po prawej stronie elektroda dodatnia – katoda (plus), wykonana z miedzi. Pomiędzy elektrodami płynie prąd. Roztwory połączone są ze sobą za pomocą rurki w kształcie litery U. To klucz elektrolityczny. W kluczu w stronę anody płyną S O 4 2 , zaś w stronę katody 2 N a indeks górny plus. W naczyniu z blaszką cynkową jest S O 4 2 . W naczyniu z blaszką miedzianą także.

Jakie są rodzaje półogniw?

Ogniwo Daniella zbudowane jest z dwóch półogniw I rodzaju: półogniwa cynkowego i półogniwa miedziowego.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

W chemii bardzo ważną rolę odgrywa dział nazywany elektrochemią. W dziale tym można znaleźć informacje o półogniwach. To właśnie z półogniw zbudowane są baterie oraz akumulatory, tak często wykorzystywane przez nas w życiu codziennym. Pehametry, czyli urządzenia stosowane do pomiarów pH roztworów, również w swojej budowie zawierają półogniwa. Co to jest półogniwo? Jakie są rodzaje półogniw? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest półogniwo.

  • Wymienisz rodzaje półogniw.

  • Przedstawisz budowę danego rodzaju półogniwa.

  • Zdefiniujesz, do jakiego rodzaju należy dane półogniwo.