Wraz z upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego rozpadł się jednolity świat cywilizacji antycznej. Obszar Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie znalazł się pod kontrolą plemion germańskich. Ich tradycje zetknęły się z kulturą świata antycznego i z chrześcijaństwem (katolicyzmem i arianizmem). Od ludności byłego Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie różniło ich wszystko. Niektóre plemiona germańskie utrzymywały odrębność, funkcjonując w izolacji od ludności rzymskiej, inne stosunkowo wcześnie decydowały się na integrację, której jednym z głównych warunków była chrystianizacja – przyjęcie katolicyzmu.
Germanowie nadali Europie nowy kształt kulturowy i terytorialny, zapoczątkowali nową cywilizację i epokę, średniowiecze, w której obecne były zarówno elementy ciągłości jak i zmiany. Germanowie, mimo iż stanowili na obszarze byłego Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie mniejszość, to jednak potrafili nadać nowej epoce rys swojej tradycji i mentalności. Zaczęły kształtować się nowe ośrodki państwowotwórcze. Najpierw na zachodzie Europy, a później w Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej.
Opiszesz, kiedy umownie zakłada się, że zakończyła się wędrówka ludów w Europie Zachodniej.
Omówisz organizację plemion germańskich.
Scharakteryzujesz rolę Kościoła w okresie wczesnego średniowiecza i w procesie kształtowania się państw na gruzach cesarstwa zachodniorzymskiego.
Przeanalizujesz przyczyny trwałości państwa Franków.