Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RPtnCP1QcIaaK
Fresk przedstawia scenę z Księgi Rodzaju. Jej tematem jest danie przez Boga życia Adamowi, pierwszemu człowiekowi. Po prawej stronie obrazu ukazany jest Bóg. To starszy, siwowłosy mężczyzna z brodą. Jego postać jest ma ideale proporcje. Bóg spoczywa na rozłożystej purpurowej szacie otoczony kilkoma cherubinami. Jego lewe ramię obejmuje kobietę – to być może Ewa, która czeka w niebie na akt własnego stworzenia. Po lewej stronie ukazany jest Adam na tle zielonych ogrodów i błękitnych wód Edenu. To młody, nagi, atletycznie zbudowany mężczyzna wpół leżący na lewym boku, Prawe ramię Boga wysunięte jest w kierunku Adama, aby przekazać iskrę życia do lewej ręki i wskazującego palca Adama. Palce Boga i Adama znajdują się w bardzo niewielkiej odległości od siebie.

Renesans – powtórzenie wiadomości. Część 2

Michał Anioł, Stworzenie Adama, ok. 1511
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
Astrid C. Huth, Thomas R. Hoffmann Renesans

Johan Huizinga wyczarowuje swoimi słowami idealny obraz renesansu jako sen o purpurze i złocie: może przychodzi nam wtedy na myśl subtelna elegancja Narodzin Wenus Botticellego, symbolu narodzin nowej epoki, a może tajemniczy uśmiech Mony Lisy Leonarda da Vinci albo piękno muskularnego ciała Dawida Michała Anioła, Florencja z jej kościołami, pałacami, placami i muzeami pełnymi wspaniałych dzieł sztuki. (…) A przecież w rzeczywistości ów „złoty wiek” był epoką politycznych i społecznych buntów, niepokojów i wojen. Ciągle jeszcze płonęły na stosach czarownice i heretycy, rzucano w płomienie pisma i dzieła sztuki. Wojny domowe, zatargi rodzinne i wojenne konfrontacje były tak samo na porządku dziennym jak sprzysiężenia i morderstwa.

1 Źródło: Astrid C. Huth, Thomas R. Hoffmann, Renesans, tłum. J. Szymańska-Kumaniecka.
Twoje cele
  • Powtórzysz wiadomości z epoki renesansu.

  • Scharakteryzujesz dzieła literackie epoki renesansu.

  • Wskażesz cechy charakterystyczne twórczości polskich twórców epoki renesansu.