R1bWB5Km67c0E
Zdjęcie przedstawia dużą salę. Na jej środku stoi ustawiony w pięciokąt stół. w jego środku znajduje się logotyp NATO. Za plecami zasiadających przy stole ludzi stoją liczne rzędy krzeseł pozajmowanie przez ludzi.

Wstąpienie Polski do NATO

Szczyt NATO w Waszyngtonie, kwiecień 1999 r.
Źródło: R.D. Ward, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Rozpad systemu komunistycznego zapoczątkowany w 1989 r. doprowadził do radykalnej zmiany sytuacji międzynarodowej w Europie Środkowej. Priorytetem państw należących wcześniej do sowieckiej strefy wpływów było jak najszybsze uwolnienie się od politycznej zależności od słabnącego imperium. Milowymi krokami było rozwiązanie Układu Warszawskiego w 1991 r. oraz wyprowadzenie oddziałów Armii Sowieckiej – opuściły one Polskę w 1993 roku. Rozwiązanie Układu Warszawskiego oznaczało, że państwa, które do niego wcześniej należały, znalazły się w strefie ograniczonego bezpieczeństwa.

Ru1KeWE7bHV8y1
Linia chronologiczna prezentująca wydarzenia między 1989 a 1 maja 2004 roku. 1989 – obrady Okrągłego Stołu w Polsce. 1991 – rozwiązanie Układu Warszawskiego, 1994 – przystąpienie Polski do programu Partnerstwo dla Pokoju. Lipiec 1997 – oficjalne zaproszenie Polski do przystąpienia do NATO. 12 marca 1999 – wstąpienie Polski do NATO. 1 maja 2004 – przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego zmiany w Europie po 1989 r. stały się wyzwaniem dla  bezpieczeństwa Polski.

  • Omówisz przeszkody, jakie musiała pokonać Polska w drodze do członkostwa w NATO.

  • Przeanalizujesz znaczenie przynależności Polski do NATO i udział żołnierzy polskich w sojuszniczych misjach.