Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R11tC1jdBzL1V
Obraz przedstawia abstrakcję złożoną z geometrycznych, różnokolorowych kształtów. Niektóre z nich przypominają ludzkie twarze.

Plany czasowe i chronologia w Cudzoziemce Marii Kuncewiczowej

Umberto Boccioni, Stany świadomości II: ci, którzy odchodzą , 1911
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka

[Róża] dziwiła się, że minione życie tak szerokimi falami napływa do mózgu, do serca, że z tak zamierzchłego czasu przychodzą te fale, niosą obrazy tak wyraźne, ciepłe, brzmiące tylu prawdziwymi głosami... I że serce topnieje jak zraniony owoc. Aż w uszach szumiało od fal, od bólu serca, własny głos w pieśni brzmiał obco, a obce – we wspomnieniach – brzmiało najbliższą swojskością.

1 Źródło: Maria Kuncewiczowa, Cudzoziemka , Warszawa 2016, s. 29.

Bohaterka Cudzoziemki w wieku 60 lat uświadomiła sobie, że nie żyła wcale. Owładnięta potrzebą zmiany i rozliczenia się z błędami przeszłości, w ciągu zaledwie jednego dnia odtworzyła w pamięci całe swoje życie. Wysiłek powrotu do przeszłości został odzwierciedlony w misternej konstrukcji planów czasowych powieści.

Twoje cele
  • Rozróżnisz plany czasowe w fabule Cudzoziemki.

  • Sporządzisz linię chronologiczną ilustrującą kolejność wydarzeń opisanych w  Cudzoziemce.

  • Dopasujesz wydarzenia opisane w  Cudzoziemce do płaszczyzn czasowych powieści.

  • Przeanalizujesz stosunek Róży do wydarzeń z jej przeszłości.

  • Napiszesz wypowiedź argumentacyjną na temat wpływu przeszłości Róży na jej osobowość.