Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rn3T6bLwUfhyN
Grafika przedstawia parę rąk. Jedna jest znacznie większa, należy do dorosłej osoby. Druga należy do małego dziecka, jest znacznie mniejsza. Dłoń dziecka obejmuje palec osoby starszej.

Bodźce podprogowe, progowe i nadprogowe

Zdolność reagowania komórek i tkanek na działające na nie bodźce to pobudliwość. W organizmach zwierzęcych tylko dwa typy tkanek – nerwowa i mięśniowa – są szczególnie wrażliwe na bodźce, dlatego ich komórki określa się jako pobudliwe.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Świat, w którym żyjemy, jest pełen sygnałów: dźwięków, barw, zapachów, smaków. Nie wszystkie one są jednak przez nas odbierane, np. nie słyszymy dźwięku, jaki wydaje skrzydło motyla w locie, i nie czujemy zapachu wydzielanych przez niego feromonów. To efekt działania naturalnego mechanizmu chroniącego nasz układ nerwowy przed nadmiernym obciążeniem. Opiera się on na bardzo prostej zasadzie: nasze komórki nerwowe reagują tylko na bodźce o określonym natężeniu.

Twoje cele
  • Omówisz proces powstania bodźca.

  • Scharakteryzujesz różne rodzaje bodźców, uwzględniając ich siłę oddziaływania na komórkę.