Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1SLF2EpBprr1
Obraz przedstawia zakochaną parę w parku. Dziewczyna siedzi na huśtawce zawieszonej na drzewie, którą obsługuje starszy służący. Jest ubrana w różową suknie i kapelusz. Zrzuca ze swojej stopy but w stronę adoratora siedzącego w trawie. Chłopak jest ubrany w jasnoniebieski strój, a jego lewa ręka, w której trzyma czarną czapkę jest wyciągnięta w stronę dziewczyny. W parku znajdują się bardzo stare i duże drzewa oraz kamienne pomniki aniołków.

Rokoko i klasycyzm

Jean‑Honoré Fragonard, Huśtawka, 1767
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Na przełomie XVII i XVIII w. styl barokowy nadal dominował w większości katolickich państw Europy: w Italii, Hiszpanii, części Rzeszy, krajach Habsburgów i Rzeczypospolitej. Dla estetyki późnego baroku charakterystyczne były faliste linie i bogate zdobienia, tworzące wrażenie niespokojnej dynamiki. Odpowiedzią na przepych baroku było rokoko, charakteryzujące się w wdziękiem, lekkością i wyrafinowaniem. W połowie XVIII wieku rokoko powoli zaczęło być wypierane przez klasycyzm, zapoczątkowany jeszcze w renesansie. W kolejnch latach styl klasycystyczny, odwołujący się do sztuki antycznej, rozkwitł najpełniej – królował w malarstwie, architekturze i muzyce, wpływając jednocześnie na inne nurty.

RzEfZAZRS9Gqs1
Linia chronologiczna przedstawia lata życia poszczególnych barokowych artystów.  1547 do 1616 Miguel de Cervantes, hiszpański pisarz. 1564 do 1616 William Szekspir, angielski poeta, dramaturg. 1622 do 1673 Molier, francuski komediopisarz. 1678 do 1741 Antonio Vivaldi, wenecki kompozytor. 1685 do 1750 Jan Sebastian-Bach, kompozytor. W siedemnastym wieku we Francji wykształcił się nowy styl – klasycyzm. W osiemnastym wieku rozpowszechnił się w Europie styl Rokoko.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz sztukę późnego baroku, rokoka i klasycyzmu.

  • Omówisz, w jaki sposób nawrót do antycznej sztuki wpłynął na styl, jakim był klasycyzm.

  • Wyjaśnisz różnice i podasz cechy renesansowego ogrodu włoskiego, barokowego ogrodu francuskiego i parku angielskiego.