Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RmJiDcLxENsI9
Zdjęcie przedstawia trzy wiązki jasnobrązowego lnu.

Jak klasyfikujemy włókna?

Len to naturalne włókno, którego historia sięga czasów neolitu, a dokładniej około <math aria‑label="ósmego">VIII tysiąclecia p.n.e.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Czym różni się jedwab od bawełny? Czy wełna i len mają z nimi coś wspólnego? A owiany złą sławą azbest? Wszystkie te materiały to włókna należące do różnych kategorii. Najprostszym podziałem jest klasyfikacja na włókna naturalne oraz chemiczne. Jednak nie jest on w pełni wystarczający, gdyż włókna naturalne produkowane są zarówno z roślin, jak i zwierząt. Do tej kategorii zaliczyć należy również włókna mineralne. Włókna chemiczne także można podzielić na dwie grupy, do których należą włókna sztuczne i syntetyczne. Czym więc różnią się włókna i na jakiej podstawie dokonać ich klasyfikacji?

Twoje cele
  • Sklasyfikujesz włókna jako naturalne (celulozowe, białkowe) lub chemiczne (sztuczne i syntetyczne).

  • Przywołasz zastosowania włókien.

  • Opiszesz wady i zalety poszczególnych włókien.

  • Uzasadnisz potrzebę stosowania tych włókien.