Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1RC418TFxev5
Zdjęcie przedstawia dużą, piaskową rzeźbę usytuowaną wśród zieleni. Na pierwszym planie widzimy trzech przywódców państwa: Wielkiej Brytanii, USA i Rosji (Churchill, Roosevelt, Stalin), siedzących na ławce z oparciem. Pierwszy z lewej jest prawie łysy. Widzimy jego lewy profil. Ma okrągłą, pucołowatą twarz i zwisający podbródek. Ubrany jest w elegancki, dwurzędowy płaszcz i spodnie. Ręce ma oparte na kolanach. Obok niego siedzi mężczyzna nieco wyższy, z krótkimi, lekko zaczesanymi do góry włosami. Ubrany jest w spiętą na wysokości klatki piersiowej pelerynę oraz spodnie. Ręce ma oparte na kolanach. Po prawej stronie siedzi wojskowy. Widzimy jego lewy profil. Ma krzaczaste brwi i wąsy. Ubrany jest w czapkę wojskową z daszkiem i otokiem, płaszcz wojskowy z naramiennikami i spodnie. Dłonie ma splecione na kolanach. Za nimi pod murem z łukowatymi wgłębieniami stoi siedmiu mężczyzn. Czterech z nich, z lewej, ubranych jest w mundury: kurtki, spodnie i czapki z daszkiem. Trzej pozostali ubrani są w garnitury, koszule i krawaty. Mężczyzna pierwszy z prawej ma jeszcze kapelusz. Całość ogrodzona jest niską, metalową barierką w kolorze żółtym. .

Konferencja krymska, czyli jak rozumieć Jałtę

„Kamienna” Wielka Trójka.
Źródło: domena publiczna.

Franklin Delano Roosevelt, niezwykle doświadczony polityk, prezydent Stanów Zjednoczonych od 1933 r., udając się na konferencję Wielkiej Trójki na Krym, ryzykował własne zdrowie, a nawet życie. Prezydent cierpiał na niedowład nóg oraz chorobę Heinego‑Medina (polio). Niemniej bardzo zależało mu, aby osobiście przypilnować amerykańskich interesów podczas rozmów z przywódcami ZSRS – Stalinem i Wielkiej Brytanii – Winstonem Churchillem. Roosevelt zdawał sobie sprawę, że przyjdzie mu przystąpić do negocjacji z wyjątkowo inteligentnymi, twardymi i nieustępliwymi graczami. Ponadto charyzmatyczny Roosevelt zamierzał podczas konferencji nie tylko utwierdzić pozycję USA jako czołowego mocarstwa świata, ale również zapewnić światu trwały pokój. Swoją wyprawę traktował zatem jako misję, która wieńczyłaby jego bogatą karierę polityczną.

Roosevelt podążał na Krym w przekonaniu, że zdoła do swojej wizji pokojowego ładu przekonać Stalina. Stosunek prezydenta do ZSRS od początku budził na Zachodzie kontrowersje, nawet wśród jego bliskich doradców. Krytycy zwracali uwagę na zaborczą politykę Sowietów oraz podnosili wątpliwości etyczne wobec bratania się z krwawym dyktatorem. Roosevelt zdołał jednak postawić na swoim, co w przyszłości położyło się cieniem na jego prezydenturze.

R16XM5g4yM6ZX1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 14 sierpnia 1941 roku Ogłoszenie zasad Karty Atlantyckiej. Sierpień 1943 roku Konferencja w Quebecu. Okres od 28 listopada do 1 grudnia 1943 roku Konferencja w Teheranie. 6 czerwca 1944 roku Rozpoczęcie operacji :D‑Day" w Normandii. 17 września 1944 roku Rozpoczęcie operacji "Market‑Garden" Okres od 4 do 11 lutego 1945 roku Konferencja krymska (jałtańska). 8 maja 1945 roku Zakończenie II wojny światowej. Sierpień 1945 roku Zrzucenie bomb atomowych na Japonię.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opowiesz, jak wyglądały obrady konferencji w Jałcie „od kuchni” – dosłownie i w przenośni – oraz dlaczego ważne dla świata sprawy politycy reprezentujący mocarstwa omawiali w… kolejce do łazienki.

  • Ocenisz postanowienia konferencji w Jałcie z różnych punktów widzenia.

  • Rozstrzygniesz, czy słusznie Jałta stała się dla niektórych symbolem zdrady, oraz podyskutujesz o tym, czy polityk może być zarazem skuteczny i wierny wartościom.