Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ceFhAH0rxXh
Na zdjęciu znajdują się niskie burzowe ciemne chmury, wiszące nad łąkami, przez które prowadzi polna droga.

Analiza przebiegu zjawisk meteorologicznych w strefie frontu ciepłego i chłodnego

Źródło: Pxfuel License, https://www.pxfuel.com/terms-of-use, dostępny w internecie: pxfuel.com, domena publiczna.
1

Przez chwilę odpoczniemy od upałów, ale pogoda może być niebezpieczna. Jutro po południu prognozujemy burze, silne wiatry – miejscami osiągające prędkość do 100 km/h, a także nawalne opady atmosferyczne. W Wielkopolsce może spaść nawet do 40 l wody na metr kwadratowy. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie wynosiła od 29°C na Suwalszczyźnie do nawet 34°C w centrum. W trakcie burzy gwałtownie spadnie.

Oto fragment prognozy pogody na dzień, w którym przez Polskę ma przejść front atmosferyczny. Co ciekawe, naukowcy – na podstawie wieloletnich badań – ustalili typowy przebieg niektórych elementów meteorologicznych przed, w trakcie i po przejściu ciepłego i chłodnego frontu atmosferycznego. Po zapoznaniu się z tym e‑materiałem odpowiesz na pytanie, przejście którego frontu atmosferycznego – ciepłego czy chłodnego – opisuje powyższa prognoza pogody.

Twoje cele
  • Omówisz powstawanie ciepłego i chłodnego frontu atmosferycznego.

  • Scharakteryzujesz zmiany warunków meteorologicznych w strefie ciepłego i chłodnego frontu atmosferycznego.

  • Na podstawie opisu, schematu i mapy synoptycznej omówisz przewidywalne zmiany pogody w związku z przejściem ciepłego i chłodnego frontu atmosferycznego.

  • Przeanalizujesz zmiany zachodzące w pogodzie po przejściu frontu ciepłego i zimnego.