Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R13ZNsDhLPT6c
Na ilustracji znajduje się lis o pomarańczowej sierści. Na pyszczku oraz szyi od przodu sierść jest koloru białego. Lis ma otwarte oczy i spogląda w dal. Uszy są uniesione do góry.

Konstruowanie kluczy do oznaczania organizmów

Wydłużony pysk lisa rudego (Vulpes vulpes) to jedna z cech, które świadczą o przynależności tego gatunku do psowatych (Canidae). Lis rudy żyje na całej półkuli północnej: od koła podbiegunowego przez Amerykę Północną i Europę aż po Azję. Wraz z człowiekiem dotarł również do Australii, gdzie stał się jednym z bardziej problematycznych szkodników. Do tego gatunku należy aż 45 podgatunków, m.in. lis jodłowy (Vulpes vulpes abietorum), spotykany w Kolumbii Brytyjskiej, południowej Alasce, Kanadzie i USA.
Źródło: Yuriy Chemerys, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Analiza podobieństw i różnic pomiędzy organizmami pozwala zaklasyfikować je do konkretnego taksonu: rzędu, rodziny, rodzaju czy gatunku. Na przykład przedstawiciele rodziny psowatych (Canidae) poruszają się na czterech kończynach, z których tylne są czteropalczaste, ponadto mają wydłużone pyski oraz długie, puszyste ogony. Korzystając z klucza do oznaczania organizmów, na podstawie tych cech można bez problemu zaklasyfikować lisa (Vulpes) do rodziny psowatych. Niektóre klucze umożliwiają także dokładne określenie gatunku obserwowanego organizmu.

Twoje cele
  • Przedstawisz zasadę konstruowania i posługiwania się kluczem dychotomicznym do oznaczania organizmów.

  • Samodzielnie skonstruujesz klucz dychotomiczny do oznaczania określonych organizmów na podstawie podanych cech.

  • Wskażesz wady i zalety klucza dychotomicznego jako fenetycznej metody oznaczania organizmów.