Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RgLItSEguUcdr
Zdjęcie przedstawia różne warzywa: pomidory, bakłażana, patisona, brukselki, rzodkiewki, pietruszkę, marchew, czerwoną kapustę, buraka.

Spory światopoglądowe – GMO

Źródło: Sharon Pittaway, domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Statystycznie rzecz biorąc”.

Ewa Biela GMO. Skąd się wzięło i czy jest bezpieczne?

To nienaturalne…

Oczywiście, że nie. Ale my, ludzie, nie jemy właściwie nic naturalnego. Zboża, które zjadamy, mają za sobą setki lat krzyżowania (również międzygatunkowego), po którym następowała selekcja, czyli nic innego jak wybieranie do dalszej hodowli roślin niosących nowe, odpowiednio zmienione, zestawy genów.

Proces krzyżowania i selekcji był niezwykle czasochłonny, a dobry rezultat wcale nie był gwarantowany. Większość owych manipulacji dokonało się zanim ludzkość dowiedziała się, że w ogóle istnieją geny i jak są dziedziczone, nie mówiąc już nawet o tym, że nikt nie wiedział, jakie geny i gdzie są przenoszone podczas krzyżowania. (…)

I my to wszystko jemy, jedli to nasi przodkowie i nikomu nie zaszkodziło. (…)

To nasuwa prostą analogię: nowoczesna inżynieria genetyczna, która wprowadza precyzyjnie wybraną zmianę w precyzyjnie wybrane miejsce w genomie, jest, w porównaniu z mutagenezą1mutagenezą, jak operacja neurochirurgiczna w porównaniu z waleniem młotkiem. A jednak „walenie młotkiem” nikomu nie przeszkadza, a precyzyjne operacje już tak. Czy to logiczne?

cn Źródło: Ewa Biela, GMO. Skąd się wzięło i czy jest bezpieczne?, dostępny w internecie: crazynauka.pl [dostęp 4.01.2021 r.].
1

Jakie jest twoje zdanie na temat genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO) i wykorzystywania ich do produkcji żywności? Czy to jest dobre dla natury i dla nas? A może to jedyne wyjście, aby przetrwać?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polega genetyczna modyfikacja żywności lub jej składników oraz opiszesz aspekt prawny zjawiska.

  • Rozważysz korzyści, wynikające z genetycznej modyfikacji żywności i zagrożenia z nią związane.

  • Przeanalizujesz spór światopoglądowy, toczony wokół GMO i skonstruujesz własne stanowisko w tej kwestii.