Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Y4iiUpDedcE
Obraz przedstawia leśną polanę otoczoną drzewami. Znajdują się na niej grupki ludzi w eleganckich i prostych strojach. Po lewej stronie ukazana jest siedząca kobieta w otoczeniu innych kobiet. Stoi przed nią młody mężczyzna w dworskim stroju, Kłania się. Obok niego znajduje się duży chart.

Słownik filozoficzny. Albert Camus: poglądy

Hendrik Carré, Historia Konstancji i Don Juana, 1710.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Kim jest buntownik? Nihilistą, głoszącym, że życie nie ma sensu ani wartości? A może kimś, kto widzi granice i mówi „nie”, kiedy naruszana jest wolność i godność osoby i wspólnoty?

W filozofii Camusa bunt jest etyczną drogą do wolności. Korzenie tej filozofii tkwią w literaturze. Dostojewski i Kafka ukształtowali Camusa, nie tylko jako pisarza, ale jako myśliciela, który cały czas prowokuje do dyskusji. W 1957 r. otrzymał Nagrodę Nobla za „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”. Egzystencjalizm Camusa był głębokim humanizmem.

Twoje cele
  • Poznasz postać i dzieło Alberta Camusa.

  • Przeanalizujesz poglądy Camusa na doświadczenie absurdu i znaczenie buntu.

  • Prześledzisz recepcję dzieł i myśli Camusa w Europie i w Polsce.